See finalitzar on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "ca",
"2": "final",
"3": "-itzar"
},
"expansion": "final + -itzar",
"name": "af"
}
],
"etymology_text": "From final + -itzar.",
"forms": [
{
"form": "finalitzo",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "finalitzí",
"tags": [
"first-person",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "finalitzat",
"tags": [
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "conjugation-1",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "ca-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "finalitzar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive"
]
},
{
"form": "finalitzant",
"source": "conjugation",
"tags": [
"gerund"
]
},
{
"form": "finalitzat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"participle",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "finalitzada",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"participle",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "finalitzats",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"participle",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "finalitzades",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"participle",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "finalitzo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "finalitzes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "finalitza",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "finalitzem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "finalitzeu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "finalitzen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "finalitzava",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "finalitzaves",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "finalitzava",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "finalitzàvem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "finalitzàveu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "finalitzaven",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "finalitzaré",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "finalitzaràs",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "finalitzarà",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "finalitzarem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "finalitzareu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "finalitzaran",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "finalitzí",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "finalitzares",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"preterite",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "finalitzà",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"preterite",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "finalitzàrem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"preterite"
]
},
{
"form": "finalitzàreu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"preterite",
"second-person"
]
},
{
"form": "finalitzaren",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"preterite",
"third-person"
]
},
{
"form": "finalitzaria",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "finalitzaries",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "finalitzaria",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "finalitzaríem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "finalitzaríeu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "finalitzarien",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "finalitzi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "finalitzis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "finalitzi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "finalitzem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "finalitzeu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "finalitzin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "finalitzés",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "finalitzessis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "finalitzés",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "finalitzéssim",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "finalitzéssiu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "finalitzessin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "finalitza",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"second-person"
]
},
{
"form": "finalitzi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"formal",
"imperative",
"second-person-semantically",
"singular"
]
},
{
"form": "finalitzem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"plural"
]
},
{
"form": "finalitzeu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "finalitzin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"formal",
"imperative",
"plural",
"second-person-semantically"
]
},
{
"form": "no finalitzis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"second-person"
]
},
{
"form": "no finalitzi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"formal",
"imperative",
"negative",
"second-person-semantically",
"singular"
]
},
{
"form": "no finalitzem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"plural"
]
},
{
"form": "no finalitzeu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "no finalitzin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"formal",
"imperative",
"negative",
"plural",
"second-person-semantically"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "finalitzar (first-person singular present finalitzo, first-person singular preterite finalitzí, past participle finalitzat)",
"name": "ca-verb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {},
"name": "ca-conj"
}
],
"lang": "Catalan",
"lang_code": "ca",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Catalan entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Catalan terms suffixed with -itzar",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"derived": [
{
"word": "finalització"
}
],
"glosses": [
"to finalize"
],
"id": "en-finalitzar-ca-verb-ocTiOkV1",
"links": [
[
"finalize",
"finalize"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "[fi.nə.liˈd͡za]",
"tags": [
"Balearic",
"Central"
]
},
{
"ipa": "[fi.na.liˈzaɾ]",
"tags": [
"Valencia"
]
},
{
"audio": "LL-Q7026 (cat)-Marvives-finalitzar.wav",
"mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/0/0b/LL-Q7026_%28cat%29-Marvives-finalitzar.wav/LL-Q7026_%28cat%29-Marvives-finalitzar.wav.mp3",
"ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/0/0b/LL-Q7026_%28cat%29-Marvives-finalitzar.wav/LL-Q7026_%28cat%29-Marvives-finalitzar.wav.ogg"
},
{
"rhymes": "-a(ɾ)"
}
],
"word": "finalitzar"
}
{
"derived": [
{
"word": "finalització"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "ca",
"2": "final",
"3": "-itzar"
},
"expansion": "final + -itzar",
"name": "af"
}
],
"etymology_text": "From final + -itzar.",
"forms": [
{
"form": "finalitzo",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "finalitzí",
"tags": [
"first-person",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "finalitzat",
"tags": [
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "conjugation-1",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "ca-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "finalitzar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive"
]
},
{
"form": "finalitzant",
"source": "conjugation",
"tags": [
"gerund"
]
},
{
"form": "finalitzat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"participle",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "finalitzada",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"participle",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "finalitzats",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"participle",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "finalitzades",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"participle",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "finalitzo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "finalitzes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "finalitza",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "finalitzem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "finalitzeu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "finalitzen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "finalitzava",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "finalitzaves",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "finalitzava",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "finalitzàvem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "finalitzàveu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "finalitzaven",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "finalitzaré",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "finalitzaràs",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "finalitzarà",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "finalitzarem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "finalitzareu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "finalitzaran",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "finalitzí",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "finalitzares",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"preterite",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "finalitzà",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"preterite",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "finalitzàrem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"preterite"
]
},
{
"form": "finalitzàreu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"preterite",
"second-person"
]
},
{
"form": "finalitzaren",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"preterite",
"third-person"
]
},
{
"form": "finalitzaria",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "finalitzaries",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "finalitzaria",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "finalitzaríem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "finalitzaríeu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "finalitzarien",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "finalitzi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "finalitzis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "finalitzi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "finalitzem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "finalitzeu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "finalitzin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "finalitzés",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "finalitzessis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "finalitzés",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "finalitzéssim",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "finalitzéssiu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "finalitzessin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "finalitza",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"second-person"
]
},
{
"form": "finalitzi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"formal",
"imperative",
"second-person-semantically",
"singular"
]
},
{
"form": "finalitzem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"plural"
]
},
{
"form": "finalitzeu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "finalitzin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"formal",
"imperative",
"plural",
"second-person-semantically"
]
},
{
"form": "no finalitzis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"second-person"
]
},
{
"form": "no finalitzi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"formal",
"imperative",
"negative",
"second-person-semantically",
"singular"
]
},
{
"form": "no finalitzem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"plural"
]
},
{
"form": "no finalitzeu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "no finalitzin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"formal",
"imperative",
"negative",
"plural",
"second-person-semantically"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "finalitzar (first-person singular present finalitzo, first-person singular preterite finalitzí, past participle finalitzat)",
"name": "ca-verb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {},
"name": "ca-conj"
}
],
"lang": "Catalan",
"lang_code": "ca",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
"Catalan entries with incorrect language header",
"Catalan first conjugation verbs",
"Catalan lemmas",
"Catalan terms suffixed with -itzar",
"Catalan terms with IPA pronunciation",
"Catalan verbs",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Catalan/a(ɾ)",
"Rhymes:Catalan/a(ɾ)/4 syllables"
],
"glosses": [
"to finalize"
],
"links": [
[
"finalize",
"finalize"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "[fi.nə.liˈd͡za]",
"tags": [
"Balearic",
"Central"
]
},
{
"ipa": "[fi.na.liˈzaɾ]",
"tags": [
"Valencia"
]
},
{
"audio": "LL-Q7026 (cat)-Marvives-finalitzar.wav",
"mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/0/0b/LL-Q7026_%28cat%29-Marvives-finalitzar.wav/LL-Q7026_%28cat%29-Marvives-finalitzar.wav.mp3",
"ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/0/0b/LL-Q7026_%28cat%29-Marvives-finalitzar.wav/LL-Q7026_%28cat%29-Marvives-finalitzar.wav.ogg"
},
{
"rhymes": "-a(ɾ)"
}
],
"word": "finalitzar"
}
Download raw JSONL data for finalitzar meaning in All languages combined (8.2kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-03 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.